X
V případě zájmu o tento produkt nás prosím kontaktujte prostřednictvím emailové adresy obchod@agrostis.cz
Informace

Regionální směsi osiv jako účinný nástroj ochrany diverzity lučních biotopů

Registrační číslo projektu: 3211100009

Regionální luční směsi osiv už se v České republice na některých místech využívají poměrně dlouho, ale dodnes pouze lokálně. Jak ale obnovu luk tímto způsobem rozšířit do co nejvíce oblastí? Budou technologie, se kterými máme zkušenosti z některých míst, dobře fungovat i jinde? A co vyzkoušet ještě nějaké nové? To jsou otázky, které si Český svaz ochránců přírody položil společně se svými partnery a na které se snaží odpovědět v rámci projektu nazvaném „Regionální směsi osiv jako účinný nástroj ochrany diverzity lučních biotopů“.
Tento projekt má několik cílů. Zaprvé: najít co nejvíce pestrých luk po celé ČR, které mohou sloužit jako zdroj semen, všechny zmapovat a zanést je do databáze. Zadruhé: vyzkoušet různé technologie sběru semen na různých místech a sledovat, jak dobře fungují. A zatřetí: všechny nashromážděné znalosti a zkušenosti rozšířit mezi co nejvíce lidí.

Popis projektu

Databáze zdrojových lučních ploch

V rámci celé České republiky hledáme vhodné zdrojové plochy ke sběru semen – to znamená druhově pestré louky a stepi. Na tyto lokality se posléze jedou podívat odborníci – botanici, aby podle jednotné metodiky posoudili, zda je louka ke sběru semen opravdu vhodná. Pokud ano, sesbírají zde data o vegetaci, udělají soupis druhů na lokalitě a vytyčí zde pokusné plochy ke sběru semen. Vše přitom zanesou do dvou databází – jedné sloužící odborníkům, jedné zájemcům o obnovu vlastních luk.

Kartáčování a výsevy

Na 8 lokalitách po České republice probíhá rozsáhlé pokusné kartáčování semen speciálními stroji. Na každé z nich je třikrát za sezónu (červenec, srpen, září) na vytyčených pokusných plochách vyzkoušen ruční a ručně vedený kartáčový sběrač (na větších z nich ještě i traktorový) a pokoseno zelené seno. Takto sesbíraná semena pak slouží ke dvou účelům. Část z nich se odveze na rozbor, abychom viděli, které druhy přesně se dají kdy a jakou metodou sesbírat. Další částí semen jsou osety demonstrační plochy – tedy pole, která jsou zase rozdělena na stejné pokusné čtverce. Na každý čtverec jsou vysévána semena sesbíraná v jiném čase, jinou metodou. Zde potom sledujeme, které druhy se dobře uchytí a vyrostou – všechny informace se zase shromažďují v databázi. Demonstrační plochy jsou vždy v blízkosti pokusných zdrojových lokalit tak, aby byla zachována regionalita.

Pokusné kartáčování probíhá v menším měřítku také na databázových lokalitách (viz výše). Zde však probíhá pouze jeden sběr za sezónu. To nám dá dobré srovnání toho, jak dobře kartáčové sběrače fungují a co všechno sesbírají na co nejširším vzorku různých lokalit.

Směs semen, která se nevyužije pro potřeby projektu, je možné darovat uživatelům pozemků, kde byla nakartáčována, případně dalším zájemcům z okolí. Máte zájem o semínka? Kontaktujte info@csop.cz.

Workshopy, informace pro veřejnost

V rámci projektu proběhnou tři semináře pro zájemce – první z nich na jaře 2023. Dále jsou naplánovány tři workshopy: jeden v Norsku u našeho partnera Høgskulen på Vestlandet a dva tuzemské. Více informací o všech nadcházejících akcích bude průběžně zveřejněno. 

Další poznatky a informace budou dostupné rovněž na webu www.louky.cz

Partneři projektu

 

Více informací o Norských fondech

Aktuality Agrostis

Aktuality

V úterý 6. února zavřeno
Vážení zákazníci, v úterý 6. února máme z provozních důvodů v naší prodejně V Rousínově - Slavíkovicích zavřeno. Děkujeme za pochopení.
Pozvánka na Zahradnické fórum
Těšíme se na vaši návštěvu našeho stánku v rámci Zahradnického fóra 2024, které proběhne ve dnech 14. - 15. února v Nitře.
Jsme členy: